NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Najczęściej podawanym powodem inwestycji we własną studnie głębinową jest chęć obniżenia rachunków za wodę. Z obliczeń naszych klientów wynika, że dla domu jednorodzinnego miesięczny koszt wydobycia wody ze studni nie powinien przekroczyć 5 zł miesięcznie. Szacuje się, że koszt utrzymania studni przez rok wynosi tyle samo, ile miesięczny rachunek za wodę z sieci wodociągowej.
Cena odwiertu studni głębinowej zależy głównie od średnicy i metody wiercenia, rodzaju zamontowanych rur osłonowych i do wody pitnej oraz projektu i niezbędnych formalności. Koszt wykonania metra bieżącego studni głębinowej wraz z materiałem ustalany jest indywidualnie, dlatego zapraszamy do kontaktu.
Firmy studniarskie w pierwszej kolejności używają map hydrogeologicznych Polski. Na podstawie numeru działki, nazwy miejscowości i gminy geolog jest w stanie określić głębokość występowania wody i profil geologiczny. Zdarza się, że w danym regionie informacje na temat występowania wody nie istnieją lub są niedokładne. W takiej sytuacji jedynym wyjściem są badania wykonywane na działce klienta.
Stosuje się badanie radiestezyjne – jest to szukanie wody tzw. różdżką. Na tej podstawie różdżkarz wyznacza miejsce odwiertu.
Aby prawidłowo i kompletnie wyczyścić studnie, powinno wykonać się poniższe czynności:
- Wypompować wodę ze studni
- Wybrać muł i osad
- Oczyścić mechaniczne
- Wykonać pompowanie pomiarowe
Oczywiście w miejscu, w którym znajduje się woda, gdyż taki jest cel budowy studni. Najlepiej zlokalizować ją jak najbliżej hydroforni.
Przepisy wymagają jednak zachowania odpowiednich odległości:
- 5 metrów od granicy działki
- 7,5 metrów od przydrożnego rowu
- 15 metrów od budynków inwentarskich oraz zbiorników, w których gromadzi się nieczystości
- 30 metrów od najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji
- 70 metrów od nieutwardzonych wybiegów zwierząt hodowlanych
Woda w studniach głębinowych pochodzi z warstw wodonośnych wód podziemnych. Ich głębokość wynosi zazwyczaj 20-40 metrów. Aby poprawić jakość wody pod względem bakteriologicznym, studnie zabezpiecza się przed napływem wód gruntowych.
Studnia głębinowa składa się rur osłonowych, rur do wody pitnej i specjalistycznych filtrów.
Dla takich studni nie wymagane są żadne pozwolenia. Można je jednak zgłosić do Starostwa Powiatowego w celu naniesienia na mapy, jednak nie jest to obowiązkowe.